2018

22.12.2018

Trwa Wigilia w Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Wielkie podziękowania dla Stowarzyszenia Skrzydła oraz Parafialnego Zespołu Caritas i ogromne dzięki dla Pań i Panów ze Stowarzyszenia św. Brata Alberta w Pabianicach. Około 50 starszych, samotnych osób mogło mieć chwilę świątecznej atmosfery. Każdy uczestnik otrzymał także paczkę świąteczną przygotowaną przez Stowarzyszenie św. Brata Alberta.
Wspólne kolędowanie zapewnił zespół Magis33 ¤ zespół ewangelizacyjno-uwielbieniowy
Cieszę się, że mogłem pomóc w organizacji tego wydarzenia.

12.12.2018

Zatem pierwsze interpelacje w Radzie Miejskiej złożone.
– budowa nowej strzelnicy sportowej w ramach programu MON (80% dofinansowania)
– opieka pielęgniarska w każdej szkole przez 5 dni w tygodniu w godzinach pracy danej szkoły
– budowa zbiornika retencyjnego, który uratuje przed powodzią, zapewni możliwość rekreacji i zajęcie dla wędkarzy, którym zabroniono wędkować na Lewitynie.

  

07.12.2018

Jak każdego roku od wielu lat wspieramy potrzebujących. Akcja Caritas „Tak, Pomagam”. Zbieramy żywność razem z wolontariuszami z SP 16 Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Pabianicach.

28.11.2018

Dziś odbyła się II Sesja Rady Miejskiej. Prezydent i radni Ko(PO)alicji podnieśli wysokość stawek podatku od nieruchomości na 2019 rok. Oczywiście ja i cały klub PIS głosowaliśmy przeciwko takim regulacjom.


zdjęcie z portalu pabianice.tv

15.11.2018

Kadencja Rady Powiatu 2014 – 2018 oficjalnie zakończona. Dziś odbyła się ostatnia 58 Sesja. Jedno się kończy, drugie się zaczyna . .

11.11.2018

Gdy 250 tysięcy gardeł śpiewa Hymn Polski. Ciarki na plecach i łzy w oczach mam do dziś.

31.10.2018

Dziś uroczyście zostały nam wręczone zaświadczenia o wyborze na radnych Rady Miejskiej w Pabianicach. Serdeczne gratulacje dla wszystkich przyszłych radnych RM.

29.09.2018

Już po konwencji. Teraz czas na rozmowę z Premierem Mateuszem Morawieckim. Była deklaracja wsparcia dla Łodzi. Będzie też wsparcie dla Pabianic.

25.09.2018

Dziś tak jak zapowiadałem konferencja wspólnie z Prezesem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Wspólnie sprowadzimy strategicznego inwestora do Pabianic. To co nie udało się obecnej władzy stanie się faktem. Mamy determinację, plan działania i wsparcie. Udało się w Ksawerowie i Sieradzu uda się też w Pabianicach.

20.09.2018

Dzień kończymy finałową galą Niepodległa 4.0 organizowaną przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Podsumowującą gospodarcze dokonania regionu łódzkiego.
Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie wykorzystał momentu na spotkanie i rozmowę z Prezesem Strefy Marek Michalik. Jest chęć ogromnego wsparcia dla Pabianic. W przyszłym tygodniu robocze spotkanie już w Pabianicach.

20.09.2018

Miły dla mnie moment. Za długoletnią współpracę ze Związkiem Sybiraków otrzymałem z nadania Zarządu Głównego Związku, Złotą Odznakę za zasługi dla Sybiraków. Odznakę wręczył Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego dr Stanisław Jurkin.

18.09.2018

Już po konwencji. Program dla mieszkańców przedstawiony.
W przeciwieństwie do drugiej strony ja zaprosiłem na konwencję wszystkie media … i mieszkańców. Był nawet kandydat na radnego z obozu naszych konkurentów.
Jesteśmy otwarci na wszystkich,

14.09.2018

Dzień kończymy wspaniałym koncertem patriotycznym Pana Jana Pietrzaka w Pabianicach. Ponad 500 osób na sali i wspaniała patriotyczna atmosfera.
Koncert zorganizowany przez Klub Gazety Polskiej Pabianice.

05.09.2018

Cieszę się, że moje starania o poprawę bezpieczeństwa przynoszą efekty.

zdjęcie z portalu pabianice.tv

30.08.2018

Jesień – pora świadomych Wyborów !
Także tych dotyczących Twojego zdrowia. Oceń skutki działania promieni słonecznych na Twoją skórę ! po słonecznych wakacjach
– sprawdź swoje znamiona barwnikowe
– skontroluj zmiany, które mogą być lub prowadzić do nowotworów.
” W zdrowym ciele – zdrowy duch ” – Pogadanka połączona z badaniem medycznym.
Zapraszam na spotkanie ze specjalistą.
12.09.2018 godzina 18.30 Restauracja Kaczorowski Pabianice.

21.08.2018

Pierwsze z cyklu spotkań przy kawie z mieszkańcami Pabianic uważam za udane. Wiele ciekawych rozmów i ważnych tematów dla mieszkańców osiedli czy poszczególnych ulic.
Zapraszam na kolejne rozmowy przy kawie już 28 sierpnia od godziny 16.00 do 17.30 Restauracja Kaczorowski ul. Grabowa 14/16

 

20.08.2018

Dziś z samego rana wspólnie z Senatorem Maciejem Łuczakiem oraz władzami Solidarności pożegnaliśmy wychodzącą, jubileuszową 550 Pieszą Pabianicką Pielgrzymkę na Jasną Górę.

 

18.08.2018

My już od 5 rano w siodle 🙂
Wspólnie z grupą motocyklistów z Pabianic asystujemy biegowej pielgrzymce z parafii św. Wojciecha w Łodzi do Częstochowy.
Biegną Waldemar Buda, ksiądz Michał Misiak oraz europoseł Janusz Wojciechowski.

15.08.2018

Dziś uczestniczyłem w 4 Pikniku Rodzinno-Patriotycznym organizowanym w Pabianicach przez Klub Gazety Polskiej.
Wielu mieszkańców i wiele przeprowadzonych rozmów. Piknik pod patronatem Senatora RP Maciej Łuczak oraz Posła na Sejm Tomasz Piotr Rzymkowski.

06.08.2018

Odpowiadając na zapytania i zainteresowanie wielu mieszkańców.
Serdecznie zapraszam w każdy wtorek od 21 sierpnia od godziny 16.00 do 17.30 na indywidualne spotkanie przy dobrej kawie.
Porozmawiajmy o Pabianicach, o problemach Państwa osiedli i ulic.
Restauracja Kaczorowski ulica Grabowa 14/16
Serdecznie zapraszam.

01.08.2018

Dziś jak każdego roku uczciliśmy pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego.

27.07.2018

Rondo – to był strzał w dziesiątkę.

zdjęcie z portalu epainfo.pl

14.07.2018

Na spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim, radny powiatowy Włodzimierz Stanek poruszył temat dopalaczy i ich dotychczasowej obecności w naszym powiecie. Premier poinformował o nowych przepisach, które mają poprawić skuteczność walki z dopalaczami. Zgodnie z nowymi przepisami dopalacze będą traktowane jak narkotyki, a posiadanie znacznej ich ilości będzie zagrożone karą do trzech lat więzienia, a w przypadku handlarzy nawet do dwunastu lat.


zdjęcia z portalu pabianice.tv

 

12.07.2018

Dziś spotkanie z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim. Po oficjalnym wystąpieniu był czas aby porozmawiać o sprawach lokalnych i ważnych dla Pabianic.

11.07.2018

Dziś udało się zorganizować drobną pomoc dla podopiecznych Schroniska św. Brata Alberta w Pabianicach.

05.07.2018

Burzliwa i emocjonalna dzisiejsza sesja Rady Powiatu. Dla mnie bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze. Razem zrobimy co trzeba dla Gminy Dłutów. Już zginął tam człowiek a ilość kolizji i zniszczeń samochodów jest spora.


zdjęcie z portalu pabianice.tv

25.06.2018

Cieszę się, że grono środowisk, które popierają moją kandydaturę na urząd Prezydenta Miasta stale się powiększa. Dziś dołączyły do tego grona struktury Kukiz 15 Pabianice Kukiz’15 – Pabianice. Wielkie podziękowania za wsparcie Tomasz Rzymkowski

16.06.2018

Dziś tak jak zapowiadaliśmy do Pabianic przyjechał mobilny punkt Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Od godziny 11.30 przedsiębiorcy z Pabianic mogli porozmawiać z konsultantami i złożyć wnioski o dofinansowanie do szkoleń lub kursów zawodowych dla siebie lub swoich pracowników. Zainteresowanie było dość spore. Najwięcej wniosków złożono z branży kosmetycznej i transportowej. To tylko wstęp do kolejnych inicjatyw, które będziemy realizować z Prezesem Strefy Marek Michalik dla rozwoju naszego miasta.

14.06.2018

Wspieramy rozwój firm.
Serdecznie zapraszam wspólnie z Maciej Łuczak i Krzysztof Ciebiada w dniu 18.06.2018 od 11:30 do 17:00 (plac przy Urzędzie Miasta) na spotkanie z mobilnym punktem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach programu Strefa RozwoYou będzie można złożyć wniosek na dofinansowanie do 80% na szkolenia zawodowe, szkolenia specjalistyczne, kursy, usługi doradcze i wiele innych, nawet dofinansowanie do prawa jazdy.
Oferta skierowana jest do przedsiębiorców (i ich pracowników), którzy mają zarejestrowaną działalność w naszym województwie i nie zatrudniają więcej niż 250 osób oraz dla osób, które prowadzą działalność jednoosobową.
Już setki firm skorzystało z takiego wsparcia.
Chcemy aby także przedsiębiorcy z Pabianic skorzystali.
Serdecznie zapraszam

06.06.2018

Walczymy wspólnie z mieszkańcami o drogę powiatową w Gminie Dłutów.

28.05.2018

Dziś miałem zaszczyt wspólnie z Mistrzem Polski w maratonie (oraz na 5 i 10 km), olimpijczykiem Arturem Kozłowskim otworzyć oraz wręczyć medale i puchary w imprezie biegowej Pomarańczowo i sportowo. Kilkuset uczestników ze szkół z całego powiatu i dziesiątki kibicujących rodziców.
Zawody rozegrano w Parku Wolności.
Impreza pod patronatem Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Pana Ministra Grzegorz Schreiber
Serdeczne gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników i nauczycieli (opiekunów)
Specjalne podziękowania dla reprezentacji
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pabianicach i Pań Dyrektor Anna Leśniak i Angelika Ziółkowska-Michułka za najliczniejszą 50 osobową drużynę 🙂

25.05.2018

Dzień kończymy spotkaniem z Ministrem.
Takich tłumów w Restauracji Kaczorowski jeszcze nie było. Udane spotkanie z Ministrem Jarosław Sellin.
Ps. Pan Minister przedstawił dane dotyczące skuteczności pozyskiwania środków finansowych z Ministerstwa KiDN przez miasta z naszego powiatu na odnowę zabytków. Najlepsze to Konstantynów i … Lutomiersk.

25.05.2018

Wspólnie z radnymi Rady Miejskiej z naszego klubu będziemy poruszać ważne dla naszej lokalnej społeczności sprawy.
Pierwszy temat to płatne parkingi przed PCM w Pabianicach.
Uważamy, że nie powinno się pobierać opłat od osób, które odwiedzają swoich bliskich w szpitalu.
Co Państwo myślicie na ten temat ? Czy podzielcie nasze zdanie ?

23.05.2018

Włodzimierz Stanek kandydatem na prezydenta Pabianic.


zdjęcie z portalu pabianice.tv

12.05.2018

12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji wspólnie z kolegami radnymi z naszego klubu Piotr Różycki. Rafał Madaj odwiedziliśmy Panie Pielęgniarki w naszym PCM Pabianice i złożyliśmy podziękowania za trudną i ważną pracę jaką wykonują oraz życzyliśmy wszelkiej zawodowej i osobistej pomyślności.

06.05.2018

Dziś miałem przyjemność uczestniczyć w Powiatowej Majówce Strażackiej w Piątkowisku z okazji Święta Strażaków.
Strażacy z PSP Pabianice oraz drużyny OSP z całego Powiatu Pabianickiego przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za tak ważną służbę dla społeczeństwa.
Ps. Ciekawostka
W powiecie mamy 54 Straży Ochotniczych, w których służy ponad 2500 osób.

03.05.2018

Dziś z okazji Święta 3 Maja uczestniczę wspólnie z grupą z Pabianic w patriotycznej wycieczce do Wilna. Złożyliśmy kwiaty przy grobie matki Marszałka Józefa Piłsudskiego. W grobie tym złożone jest także serce Marszałka.

25.04.2018

Przyjemny dla mnie moment.
Dziś podczas podsumowania 25 Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” otrzymałem z rąk Prezesa Pttk Pabianice Brązową Odznakę – Zasłużony w pracy wśród młodzieży, nadaną przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie.

23.04.2018

Dziś już oficjalnie startujemy z Rap Lokal 5 i pomocą dla Łukasz Miller. Dziś miała miejsce konferencja prasowa startująca cały projekt. Cieszę się, że mogę wspierać dwóch ludzi o Wielkim Sercu, Przemysław Kszczot i Krzysiek Este Łyszkowski w pomocy dla drugiego człowieka.

14.04.2018

Dziś uczestniczyłem w Krajowej Konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Warszawie. Przedstawiono nowe elementy programu oraz była sposobność do wielu miłych spotkań.
Grzegorz Schreiber, Jacek Sasin, Joanna Kopcińska, Maciej Łuczak – Senator RP, Elżbieta Witek – poseł na Sejm RP

12.04.2018

Od ponad 5 lat jako radny Rady Powiatu Pabianickiego zabiegam o budowę chodnika przy ulicy 20 Stycznia w Pabianicach. Po ponad 10 latach przerwy w budowie udało się skruszyć mur niemocy i od roku 2014 udało mi się wywalczyć wybudowanie trzech nowych odcinków chodnika doprowadzając go prawie do granicy lasu. Oczywiście na rok 2018 również wywalczyłem kwotę 125 tyś na kolejny odcinek budowy. Mamy piękną wiosnę więc cieszyłem się, że za chwilę będzie ogłoszony przetarg i ruszy budowa tak potrzebnej mieszkańcom inwestycji . . .
Cieszyłem się do dziś do 12.04, dziś podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu starosta i radni PO i BSR przegłosowali zmiany w budżecie na rok 2018 i mówiąc wprost zabrali planowane na chodnik pieniądze na inny cel 🙁
Innych powodów takiej decyzji można się tylko domyślać . . .
To wielki cios dla mieszkańców osiedla Bugaj, spacerowiczów, miłośników nordic oraz młodych rowerzystów.
Bardzo „mądra” decyzja Panie Starosto . . .

11.04.2018

Niby drobna sprawa ale cieszę się, że mogłem pomóc rodzicom uczniów Szkoła Podstawowa nr 17 w Pabianicach.
11.01 na Nawrockiego miała miejsce kolizja drogowa. Dwa samochody, z których jeden wjechał w barierki przy szkole niszcząc je. Po informacji od rodziców uczniów podjąłem jako radny działania i mamy wspólny sukces.
Dziś przy SP 17 zamontowano nowe, atestowane bariery ochronne w zamian 20 letnich i przerdzewiałych. Zamontowano także słupek aby „miszczowie” nie wjeżdżali na parking przez przejście dla pieszych bo stwarzało to wiele niebezpiecznych sytuacji.
Tak było
Tak jest
Pozdrawiam Szanownych Rodziców SP 17 i Szanowną Panią Dyrektor.

07.04.2018

Dziś oficjalnie otwieramy sezon rowerowy wraz z sekcją kolarską PTC Pabianice.

29.03.2018

Podczas ostatniej sesji poruszyłem problem słabo wykonanych oznaczeń na drogach rowerowych na Roweckiego. Oznaczenia, które mają wytrzymać 2 lata wytrzymały raptem 2 miesiące.

29.03.2018

22.03.2018

Dziś wspólnie z Senatorem RP Maciejem Łuczakiem oraz Małgorzatą Grzesiak-Cieślak otworzyliśmy wystawę prac plastycznych w Senackim konkursie „Orzeł Biały, Nasza Duma”.
Z ponad 230 nadesłanych prac Jury wybrało 2 najlepsze oraz przyznało 8 wyróżnień. Dwie najlepsze prace będą reprezentować województwo łódzkie w finale ogólnopolskim.
Konkurs zorganizowany w ramach roku 100 lecia odzyskania niepodległości.

19.03.2018

Przy zabieganym poniedziałku w pracy . . . także i miła chwila. Otrzymałem podziękowania od Zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen za wsparcie akcji „Rodacy Bohaterom” czyli paczka dla Polskich Kombatantów mieszkających na Kresach.

18.03.2018

Kolejna niedziela pod znakiem pomagania.
Uczestniczyłem dziś w akcji Caritas „Rodzina Rodzinie”. Zbieraliśmy dary dla rodzin Syryjskich mieszkających w objętym wojną Aleppo.
Serdeczne podziękowania dla parafian kościoła Miłosierdzia Bożego w Pabianicach za wielkie serce.
Puszki prawie pełne.

10.03.2018

Sobota pod znakiem pomagania. Kolejny raz uczestniczę dziś w akcji Caritas Tak, Pomagam. Zbieramy wspólnie z wolontariuszami produkty żywnościowe dla potrzebujących. Jeszcze przed Świętami produkty dotrą do ubogich rodzin z terenu Pabianic. Warto pomagać . . .

09.03.2018

Dziś wspólnie z Dawid Mazurkiewicz miałem przyjemność uczestniczyć w turnieju eliminacyjnym cyklu „Futsal Młoda Ekstraklasa” rozgrywanym w Pabianicach.
Cykl rozgrywek w całym województwie rozgrywany jest pod patronatem Pana Ministra Grzegorz Schreiber
W turnieju uczestniczyła oczywiście reprezentacja Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Pabianicach
Chłopcy po zaciętej walce wywalczyli 5 miejsce (na 9 drużyn).
Rozgrywki sportowe młodych piłkarzy z pewnością pozwolą wyłowić wiele talentów … a może wśród tych chłopców znajdą się następcy naszych orłów z reprezentacji …

Link do artykułu…

08.03.2018

Z okazji Dnia Kobiet wspólnie z kolegami z naszego klubu radnych wręczyliśmy mieszkankom Pabianic kwiaty. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Pań
Szczególnie miło kiedy wśród spotkanych kobiet spotyka się po latach byłe uczennice . . . i ciągle są tematy do rozmów

Zobacz artykuł na portalu pabianice.tv


Zdjęcie z portalu pabianice.tv

01.03.2018

Dziś 1 marca wspólnie z Małgorzata Grzesiak-Cieślak, dyrektorem biura Senatora RP Maciej ŁuczakPiotr Różycki i Waldemar Flajszer brałem udział w miejskich uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

26.02.2018

Oj działo się dziś na sesji Rady Powiatu.
Dla mnie sprawa jest prosta … jeśli w ostatnim czasie aż tyle wypadków dzieje się w tym samym miejscu, czyli drodze nr 71 … na zakręcie w Porszewicach do Konstantynowa … i wszyscy kierowcy „walą” w to samo drzewo … to trzeba coś z tym zrobić.
Czyli albo wyciąć drzewo i dać szansę na przeżycie kierowców i pasażerów samochodów …albo zainstalować bariery ochronne … Moim zdaniem zawsze znajdą się kierowcy, którzy w ten zakręt wejdą ze zbyt dużą prędkością …
Zdanie Starosty należy zrobić …. NIC …
CO Państwo myślicie … ?

Zdjęcie z portalu epainfo.pl

26.02.2018

Dziś już mogę ogłosić oficjalnie . . . bo za chwilę ilość ojców sukcesu będzie się mnożyć
Dokładnie miesiąc temu (pisałem o tym 30.01.2018 na fb) spotkaliśmy się wspólnie z Senatorem RP Maciej Łuczak, dyrektorem ZS nr 1 Pawłem Szałeckim oraz Zarządem firmy Miele, czołowego producenta sprzętu AGD. Firma Miele otwiera za 3 lata potężną fabrykę w Ksawerowie, która docelowo zatrudni 1500 osób.
Naszym pomysłem jest aby Miele rekrutowało do pracy absolwentów właśnie ZS 1 w Pabianicach. To już prawie pewne, że powstanie tam klasa o takim profilu a firma Miele obejmie szkolę patronatem oraz będzie gwarantować absolwentom zatrudnienie po zakończeniu nauki.

12.02.2018

Dziś tak jak zapowiadaliśmy wcześniej wspólnie z koleżankami i kolegami z naszego klubu radnych rozdaliśmy 1000 sztuk różnego rodzaju elementów odblaskowych mieszkańcom Pabianic. Akcja zorganizowana w celu poprawy bezpieczeństwa i widoczności pieszych i rowerzystów. 1000 sztuk odblasków rozeszło się w 30 minut.
W planach mamy kolejne akcje dla mieszkańców miasta i powiatu.

06.02.2018

Kolejny smutny moment dla kierowców na skrzyżowaniu Nawrockiego i 20 Stycznia. Od długiego czasu jako radni postulujemy aby powstało tam rondo. Władze starostwa jednak z uporem pomysł odrzucają … 😞
Ile jeszcze musi się tam zdarzyć stłuczek lub kolizji aby starostwo podeszło poważnie do tego tematu i nie negowało go tylko dlatego, że zgłasza to radny opozycji …
Cóż o rondo na Myśliwska/Jankego/20 Stycznia walczyłem 4 lata i swego dopiąłem … będę cierpliwy także i w tym przypadku …


zdjęcie z portalu epainfo.pl

28.01.2018

Jako radny walczyłem o doświetlenie przejść dla pieszych na Roweckiego. Przejścia doświetlono ale lampy skierowane były pod kątem i oślepiały kierowców, było wiele takich sygnałów od kierowców. Po naszej interwencji zostało to poprawione i zamontowane lampy Led już nie oślepiają a oświetlają przejścia na Roweckiego i jest bezpieczniej.
Jeszcze wiele takich miejsc w Pabianicach trzeba uczynić bezpieczniejszymi . . .

24.01.2018

Zabiegałem o podwyżki dla pracowników DPS i stało się to faktem.

Zdjęcie z portalu pabianice.tv

23.01.2018

Dziś miałem przyjemność uczestniczyć w corocznej konferencji podsumowującej bezpieczeństwo pożarowe w naszym powiecie. Konferencja była połączona z przekazaniem dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach nowego, lekkiego samochodu rozpoznania i wsparcia . . . czyli po naszemu vw caddy 
Spośród wielu informacji i danych statystycznych przekazanych przez Komendantów PSP i OSP jedna szczególnie jest ważna. Komenda Pabianice w 2017 roku ruszała na sygnale 1827 razy . . . podczas tych akcji nie zginął na szczęście ani jeden strażak. Strażacy z minionym roku uratowali mienie warte ponad 57 mln złotych i w żadnym pożarze w 2017 nie zginął żaden człowiek.
Wielki szacunek i serdeczne pozdrowienia dla Strażaków . . .

03.01.2018

Dziś miałem ogromny zaszczyt odebrać dyplom uznania za wieloletnią współpracę z kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Pabianicach.
Miło rozpoczyna się rok 2018, rok 100 lecia odzyskania niepodległości.

error: Proszę nie kopiować zawartości strony.